اخبار هلدینگ

مروری بر عملکرد بخش درمان سازمان تأمین اجتماعی در سال های ۱۳۹۲-۱۳۹۶

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،‌ دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز طی مطالعه‌ای به بررسی «مروری بر عملکرد بخش درمان سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های ۱۳۹۲-۱۳۹۶» پرداخت.

دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی این گزارش با بیان اینکه در سال ۱۳۹۵ در حدود ۴۰ میلیون نفر تحت پوشش درمان سازمان تأمین اجتماعی قرار داشتند، می‌افزاید: هزینه‌های درمان سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۳۹۲ بالغ‌بر ۷۷ هزار میلیارد ریال بوده است که این رقم در سال ۱۳۹۳ به رقم ۱۱۸ هزار میلیارد ریال، در سال ۱۳۹۴ به ۱۶۱ هزار میلیارد ریال و در سال ۱۳۹۵به ۱۹۶ هزار میلیارد ریال رسیده است.

گزارش حاضر با بیان اینکه بررسی وضعیت بخش درمان سازمان در این سال‌ها نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ شاهد رشد یک‌باره هزینه‌ها بوده‌ایم، تصریح می‌کند که از علل اصلی این افزایش هزینه‌ها می‌توان به افزایش هزینه‌های ناشی از اجرای طرح تحول سلامت و اجرای کتاب جدید ارزش نسبی مراقبت‌های سلامت، تغییر نظام پرداخت به پزشکان مقیم و مناطق محروم، رشد تعرفه‌های بخش سرپایی و بستری، افزایش قیمت اقلام وارداتی نظیر تجهیزات پزشکی، دارویی، رشد تعداد بیمه‌شدگان و راه‌اندازی مراکز جدید و… نیز اشاره کرد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس طی راهکارهایی برای برون‌رفت از مشکلات این بخش،‌ خاطرنشان می‌کند که برای کنترل این وضعیت لازم است تدبیری اندیشیده شود. به نظر بیمه‌های درمانی به دور از جایگاه خود در نظام سلامت عمل کرده‌اند و تنها به تأمین مالی اکتفا کرده‌اند. ازجمله اقدامات قابل توصیه برای نیل به این هدف و صیانت از حقوق بیمه‌شدگان می‌توان به الزامی شدن تدوین و اجرای گایدلاین‌ها، اجرای برنامه خرید راهبردی، بازنگری بسته خدمتی متناسب با منابع موجود و لحاظ کردن سازمان در منابع مالی هدفمندی یارانه‌ها در راستای افزایش منابع مالی برای پوشش هزینه بیمه‌شدگان نام برد.

مرکز پژوهش‌های مجلس راهکارهایی همچون بازنگری در شیوه پرداخت به مراکز درمانی، تعدیل تعرفه‌های خدمات درمانی متناسب با سرانه مصوب، بازتعریف بسته خدمات پایه درمان رایگان، بازنگری در شیوه اداره مراکز درمانی و کاهش هزینه‌ها، اجرای گایدلاین‌های درمانی، نظارت دقیق‌تر بر مصرف خدمات درمانی در مراکز ملکی و طرف قرارداد، بازنگری در تعهدات سازمان، حرکت به سمت اصلاح قانون الزام با رویکرد صیانت از حقوق بیمه‌شدگان، را برای اصلاح وضعیت سازمان تأمین اجتماعی بیان می‌کند.

منبع: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی